Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na to?Základní prvky tance

30. 8. 2007

Nejprve je třeba osvojit si správné, tedy břišní dýchání: Položte se na záda, pokrčte nohy v kolenou a ruce si položte na břicho. Uvolněte se a začněte pomalu a pravidelně dýchat. Při nádechu by se mělo vaše břicho lehce vzedmout proti dlaním a při výdechu zase klesnout.

Bez rozcvičky to nejde

Stejně jako při sportu, ani při tanci bychom neměli zapomínat na pořádné rozcvičení. Jak na to?

  • Postavte se na špičky, vzpažte a střídavě vytahujte paže co nejvíce vzhůru.
  • Hlavou provádějte úklony do stran, dopředu a dozadu a poté jí pomalu opisujte kroužky.
  • Teď procvičte paže: opisujte kroužky oběma směry nejprve rameny, pak lokty, zápěstím a nakonec celými pažemi. Vytahujte ramena vzhůru (současně i střídavě) a pak je spusťe.
  • Rozcvičku zakončete protažením trupu: Nejprve dejte ruce v bok a provádějte úklony do stran. Pak spojte ruce za zády, s výdechem proveďte předklon a s nádechem se narovnejte. Snažte se s nataženýma nohama dotknout podložky a poté střídavě přitahujte hlavu k pravému a levému koleni.

Správný postoj chrání záda

Než začneme tančit, je třeba si ještě osvojit správný postoj: Postavte se rovně, nohy jsou v šířce boků, pokrčte se v kolenou, břicho a zadeček uvolněte, podsaďte pánev. Nejdůležitější je přitom dbát na pokrčení v kolenou – zabráníme tím poškození bederní páteře.

Kolébka pánví

První prvek je velmi jednoduchý: Postavte se do základního postoje, zhoupněte se v kolenou a pohybujte boky vpravo a vlevo.

Kroužky pánví Obrazek

Opět se postavte do základního postoje a pomocí pánve plynule opisujte kroužky (nejprve malé, postupně je můžete zvětšovat) tak, jak je to znázorněno na obrázku tanečnice. Hlava a hrudník by v průběhu celého prvku měly zůstat v klidu, pohybuje se pouze vaše pánev. Prvek provádějte na pravou i na levou stranu.

Chůze s kroužkem

Pravou nohou ukročte do strany, pánví přitom pohybujte dopředu a doprava. Nyní přitáhněte levou nohu k pravé a pánev tlačte dozadu a doleva. Tím budete při chůzi stranou vytvářet malé kroužky pánví. Totéž opakuje i na druhou stranu. Snažte se, aby celý pohyb byl co nejplynulejší.

Osmička zepředu dozadu

Vycházíme ze základního postoje, pro snazší provedení se však můžete o něco více rozkročit. Představte si, že máte na zemi pod sebou nakreslenou osmičku a snažte se opsat její tvar pomocí boků. Nejprve propněte pravé koleno a pravý bok vysuňte dopředu. Levý bok se vám přitom posune vzad. Poté pravý bok obloukem přeneste vzad, levý bok se vám vysune vpřed a levé koleno se propne. Nyní levý bok přeneste obloučkem vzad a vpředu by se vám měl objevit zase pravý bok. Celý pohyb vychází z pánve, hrudník a hlava jsou v klidu – pomůže vám mírné upažení.

Osmička zezadu dopředu

Tento prvek se provádí stejně jako předchozí, ale v opačném směru: Pravé koleno propněte, pravý bok tlačte vzad a pak ho obloukem přeneste vpřed. Levý bok se přitom pohybuje vpřed a poté vzad. Následuje pohyb levého boku vpřed a pravého vzad.

Osmička zespodu nahoru

Představ te si, že těsně před sebou i za sebou máte stěnu. Můžete tedy pohybovat boky vzhůru a do stran, nikoliv však dopředu a dozadu. Pravou nohu postavte na špičku, pokrčte koleno a pravý bok veďte vpravo a vzhůru, levý bok se přitom posune dolů. Nyní levý posuňte vlevo a vzhůru, pravý se dostane dolů.

Osmička shora dolů

Totéž provádíme v opačném směru: Pravou nohu postavte na špičku. Tím se vám zvedne pravý bok, který pak zatlačíte vpravo a dolů, zatímco levý se pohybuje vzhůru. Následuje pohyb levého boku dolů a pravého vzhůru.